פרופ' גד ברקאי

מומחה למיילדות וגינקולוגיה

דיגום סיסי שליה

מה זו בדיקת סיסי שליה:

דיגום סיסי השליה   מאפשר קבלת מידע גנטי מהעובר בשלבים מוקדמים של ההריון, בין השבועות 11-13 . מאחר וסיסי השליה מתפתחים במקביל לתאים מהם נוצר העובר עצמו, מאותו תא ראשון של ביצית שהופרתה ע"י הזרע, על כן עקרונית האינפורמציה הגנטית בעובר ובשליה זהה . מכאן שבאמצעות דיגום השליה ניתן ללמוד על תקינות התאים של העובר מבחינה גנטית, מבלי לפלוש לסביבתו הקרובה (ע"י החדרת מחט לשק השפיר, או דיקור חבל הטבור).

בדיקה זו מיועדת לכל אותן נשים הנמצאות בסיכון גבוה לפגם תורשתי כלשהו בעובר, בין אם על רקע גיל ובין אם רקע מחלה תורשתית במשפחתה.

 

דיקור מי השפיר הינה בדיקה אמינה ונוחה לאבחון מומים כרומוזומים או אחרים בעובר, אולם חסרונה הגדול בכך שהיא מבוצעת בשליש השני להריון  (החל מהשבוע ה- 17 להריון). באופן שכזה, אם התשובה המתקבלת (3-4  שבועות לאחר  מכן ), אינה תקינה, יש לסיים את ההריון ע"י "גרימת לידה", או גרידה  מאוחרת. אלו פעולות  לא פשוטות מבחינה רפואית ואף טראומטיות מבחינה נפשית לאישה.  

ביצוע דיקור מי שפיר מוקדם יותר בשבוע ( < 16 week ),מהווה סיכון גדול יותר לגורל העובר מבחינת הסיכון למומים אורטופדיים.

 כיצד מבוצעת בדיקת סיסי השליה?

מה היתרון שבביצוע דגימת סיסי השליה?

האם זה נכון שלאחר דגימת סיסי השליה יש יותר הפלות מאשר לאחר  דיקור מי שפיר? 

 פרופ' ברקאי מחלוצי בדיקת סיסי השליה בארץ, מבצע את הבדיקות במרכז הרפואי הרצליה. לשם קבלת פרטים נוספים וקביעת מועד לביצוע הבדיקה יש להתקשר למרפאה.

 


חזור לעמוד קודםחזור לראש העמוד

 ......תנאי השימוש באתר......

 

 

ש. האם המידע המתקבל מדגימת סיסי השליה זהה לזה המקבלת מדיקור שק השפיר?

ת: המידע המתקבל מסיסי השליה זהה עקרונית לזה המתקבל מהתאים המופקים ממי השפיר. דרגת האמינות זהה למעט מקרים נדירים מאוד בהן יש צורך לבצע דיקור מי שפיר בשל קושי טכני לספק תשובה ודאית, לאחר דיגום סיסי השליה. במקרים בהם מבוצע ברור מולקולרי יש צורך לשלול מצב המכונה "זיהום אימהי" דהיינו ערבוב של תאי עובר ורקמות אימהיות. בדיקה זו מבוצעת בשיטות המשוות דנ"א אימהי ועוברי, "טביעת אצבעות" גנטית.