פרופ' גד ברקאי

מומחה למיילדות וגינקולוגיה

הריון בסיכון גבוה

 

 מי מאיתנו לא שמע על "רעלת הריון", סכרת הריונית, טרומבופיליה, אי ספיקה שליתית, תסמונת דאון, פיגור בצמיחה, הריונות מרובי עוברים, היפרדות שליה , עבר מיילדותי כושל, נטיה להפלות ועוד ועוד.

הרשימה יכולה להיות כמעט אין סופית…

איך נוכל לכסות תחום עצום זה מבלי לחטוא בשטחיות  ובעיגול הזוויות?

 

ההגדרה המילולית ה"יבשה" למושג הריון בסיכון גבוה מתייחסת לכל המצבים והפתולוגיות, השוללים מההריון את ההגדרה של הריון בסיכון   נמוך. כלומר שכל סיבוך רפואי הנוגע לבריאות האישה, העובר ו/או שניהם, גם אם אינו חמור עד כדי סיכון חיים או אובדן ההריון, די בו כדי להקנות לאותו הריון את הכותרת הריון בסיכון או באנגלית At Risk . 

 

  תקינות או אי תקינות זו מתחלקת לשלושה מישורים

♦     המישור המתייחס לסיבוכים הקשורים לבריאות האישה

♦     המישור המתייחס לבריאות העובר

♦     והמישור המתייחס לסיבוכים הקשורים לרחם ולהריון עצמו 

 

ההפרדה לשלושה מישורים אלו הינה מלאכותית , שכן לא פעם הריון נמצא בסיכון כתוצאה משילוב של פתולוגיות המשותפות גם לשנים, או אף לשלושת התחומים הללו. 

אין טעם להיכנס לדוגמאות ספציפיות  בכל אחד מהתחומים, שכן תקצר היריעה מלבטא מגוון רוב ככל המצבים הפתולוגיים בכל אחד מהתחומים.

 

אשר על כן, המלצתנו לנסות ולהיצמד להגדרה הכוללנית, שכל מה שאינו שגרתי, לפני ההריון ,במהלכו , או מיד לאחר הלידה, נכנס להגדרה זו של הריון בסיכון גבוה.

 

איך מתבצעת האבחנה של הריון בסיכון גבוה?

 

המרפאה של פרופ' ברקאי, עונה על הדרישה של מרפאה לסיבוכי הריון או הריונות בסיכון גבוה, הן מבחינת הציוד המצוי בה, והן מבחינת המיומנות הגבוהה ביותר של פרופ' ברקאי בניהול הריונות מסובכים, כפועל יוצא מניהול של שנים בתחום המיילדות , היילוד וניהול הריונות בסיכון, באגף נשים ויולדות, לרבות האבחון הטרום לידתי הגנטי, במכון הגנטי במרכז הרפואי ע"ש שיבא.

 מעקב הריון בסיכון גבוה במרפאתו של פרופ' ברקאי כולל מעבר לביקורים היסודיים, והשימוש בניטור עובר(מוניטור עוברי) ובדיקות אולטרה סאונד מתוחכמות, לרבות בדיקת זרימות בכלי הדם ברחם ובעובר, גם תקשורת שוטפת עם צוות המרפאה למעשה סביב השעון.

הקשר הבלתי אמצעי עם המרפאה ועם פרופ' ברקאי  מספק ערך מוסף משמעותי ביותר, מעבר למקצוענות המובנת מאליה בהתייחסות לכל בעיה בצורה ההולמת את אופי הבעיה בצורה מושלמת. 

 

 


חזור לעמוד קודםחזור לראש העמוד

 ......תנאי השימוש באתר......