פרופ' גד ברקאי

מומחה למיילדות וגינקולוגיה

ניהול סיכונים וחוות דעת משפטיות

 פרופ' ברקאי עוסק מזה שנים מספר בתחום ניהול הסיכונים ובטיחות הטיפול הרפואי, במרכז הרפואי ע"ש שיבא.

הגישה הבסיסית המנחה את פרופ' ברקאי בנושא זה, שכמו בכל תחום בו ניתן שירות מקצועי בכלל, ובמקצוע עתיר סיכונים בפרט, יש לדרוש מהמערך מספק השירות להיות מוקד למצוינות שבה השאיפה לאפס תקלות אינה חלום .

תחום הרפואה טומן בחובו מעצם מהותו, תקלות ומחלות, המשתרעות מהקל אל החמור והכבד מכל, קרי - תמותה, ואף גרוע ממנה, החיים  ללא שליטה, תוך איבוד צלם אנוש.

חובתנו כרופאים לעשות כל שביכולתנו למזער תקלות העלולות להוסיף נדבך נוסף של סיבוכים, שאינם מחוייבים מעצם הסוגיה הרפואית בגינה נמצאים במתחם בית החולים.

רפואה מקצועית, מתחשבת ואנושית, תמנע אסונות בלתי הכרחיים וממילא תצמצם את מרחב התמרון של "משפטנים להשכיר", המעוניינים לנצל כל אירוע שבו מבחן התוצאה, לאו דווקא בהקשר לטיב הטיפול, מהווה עילה אטרקטיבית, להגשת תביעת רשלנות כביכול.

מאחר והכלל המנחה את בתי המשפט בההתכנסם לדיון משפטי מבוסס על עקרון הסבירות, ובהתחשב שלא פעם בתי המשפט המכובדים קובעים  את כלל הסבירות  כפי הבנתם, לא אחת במנותק מהגישה המקצועית המקובלת, נוצר מצב של מתח ואי וודאות,  כל אימת שדיון משפטי עולה על הפרק.

למרות כל זאת,  ואולי דווקא בגלל הכאוס שנוצר בהתייחס למה ייחשב בעיני בית המשפט כ"סביר", אין לפרופ' ברקאי ספק, כי חובתנו כרופאים להמשיך ולדבוק באמיתות הרפואיות והמקצועיות שנקבעו לאחר דיוני אין ספור,  ובהתבסס על שנות ניסיון רבות, של מיטב המומחים בארץ ובעולם.  זאת במנותק מהגישה המתגוננת, המנסה לכלכל את הצעדים הרפואיים בראי המשפטי.

יש להפסיק לאלתר את הנוהג הקלוקל, לפיו הניהול הרפואי מתבצע בהתאם למה שבית המשפט כביכול היה קובע באותו מקרה.

פרופ ברקאי מאמין, מבלי להחשב לתמים ו/או מנותק מהמציאות, שהדרך להחזיר את הרפואה למסלול הנכון, אינה באמצעות הרפואה המתגוננת, אלא ע"י טיוב השירות ועשיית כל מאמץ למנוע כשלים  ונזקים ברי מניעה. זאת תוך שקיפות מלאה. לא משום חוק זכויות החולה וחופש המידע, אלא מתוך ההכרה המלאה, שלמטופל ולמטפל ישנו אותו אינטרס משותףלהפיק מהטיפול הרפואי את המיטב ללא סיכון, שאינו אינהרנטי מעצם הסוגייה הרפואית.

פרופ' ברקאי עוסק הלכה למעשה בתחום החינוך הרפואי בכיוון זה. הוא מוביל ומנהל זה שנים את הפרוייקט הארצי מטעם איגוד רופאי הנשים בארץ, לתרגול צוותי מיילדות ורופאים במצבי קיצון ובמצבים עתירי סיכון במיילדות. פרוייקט זה מתבצע במרכז הארצי לסימולציה רפואית (מ.ס.ר).

בנוסף, משתתף פרופ' ברקאי בימי השתלמות  שנתיים לשופטים, בהם נחשפים שופטים מכל הדרגים ומדיסציפלינות שונות, לעשייה הרפואית באמצעות סימולציה.

 

פרופ' ברקאי נותן חוות דעת  רפואיות בעדיפות  לפניות מטעם בית המשפט. 

 


חזור לעמוד קודםחזור לראש העמוד

 ......תנאי השימוש באתר......